YER ELMASI TARİFİ

Written by

Bu gün ki tarifimiz sebze severlere sevmeyenleri sevdirmeye gelsin . Hazır yaz bitti kış sebzelerini de özlemişken. Yer elması özellikle kış günlerinde bolca tüketilmelidir. Hem bağışıklığı güçlendirici etkisi hem de kanseri önleyici etkisi dolayısıyla uzmanlar tarafından sıkça tüketilmesi tavsiye edilir. Bazılarımızın annesi küçükken meyve gibi soyup çiğden koyardı önümüze.
Tomurcuk olarak biz, restorana gelen misafirlerimizin ve Butik Catering Hizmeti verdiğimiz özellikle diyet yapan ya da vejateryan olan müşterilerimizin istekleri doğrultusunda Çankaya Öveçler’de bulunan restoranımızda kışın haftada bir gün zeytinyağlı menümüze ekliyoruz.

Malzemeler;
2 kg yer elması
3 adet iri boy havuç
1 adet büyük boy kuru soğan
3 küp şeker
1 avuç pirinç
Bir tutam tuz
Bir tutam karabiber
Yarım yemek kaşığı domates salçası
Kuru nane
Zeytinyağı
Tarifi;
Yer elmamızın en zahmetli tarafı dış kabuklarının soyulması. Kabukları soyduktan sonra güzelce yıkıyoruz ve dilediğimiz şekilde doğruyoruz. Havuç ve kuru soğanımızı da doğradıktan sonra zeytinyağında kavuruyoruz. Havuçlarımız hafif yumuşayıp soğanlarımız karamelize olunca salçamızı ve tuz, karabiberimizi ekliyoruz. Son olarak pirinç, yer elması ve şekerimizi ekleyip biraz su ekliyoruz ve pişirmeye bırakıyoruz. Yemeğimiz piştikten sonra kuru nanemizi de ekleyip karıştırdıktan sonra yanında yoğurtla servis ediyoruz. Afiyet olsun, sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğimizle…