Neden İş’te Sağlıklı Yemek?

Written by

Hayatımızın her anında başarıya ulaşmamız için, sağlıklı bir beden şart. Bunun da en önemli yolu, sağlıklı beslenmeden geçer.
Ne yazık ki yoğun iş tempomuzda, beslenmemize yeterli önemi veremiyoruz. Geçiştirdiğimiz öğünler, çalışma koşullarımıza göre az veya çok aldığımız kaloriler, vücudumuzu etkilediği kadar performansımızı da düşürüyor.
Acele ile yapmadığımız veya geciktirdiğimiz kahvaltılar, tüm gece aç kalan vücudumuzu ve yavaşlayan metabolizmamızı olumsuz etkiler. Güne zinde başlamak için ihtiyaç duyduğumuz enerji, konsantrasyonumuzu artırır ve canlılığımızı yeniden kazandırır.
Kahvaltı için vaktimiz çok kısıtlı da olsa, bir bardak ılık su içerek sindirim sistemimize yardımcı olarak güne başlayabilir, biraz peynir veya süt ile yiyeceğimiz tahıllı kahvaltılık gevreklerle öğünümüzü tamamlayabiliriz.
İş yerinde sürekli masa başında çalışıyorsak farklı, daha aktif çalışıp, fazla enerji harcıyorsak farklı beslenmeli, öğle yemeğimizde harcadığımız enerjiyi dengeleyecek besinler tüketmeliyiz. Bilimsel araştırmalar, sağlıklı beslenmenin iş hayatında çalışma temposu ile adaptasyonu artırdığını göstermektedir. Yani, şirketin performansı ile, çalışanların sağlıklı beslenme alışkanlıkları doğru orantılı bir şekilde ilerler. Çünkü üretkenlik, sağlıktan geçer. Çalışma koşullarımıza göre planlı tükettiğimiz öğünler, dikkatimizi artırır, çalışma süremizi uzatır, hata yapma olasılığımızı düşürür. Uluslar arası Çalışma Örgütü’nün (ILO) raporuna göre, yanlış beslenmenin çalışanlar üzerindeki olumsuz etkileri, iş ortamındaki diğer olumsuz etkenlerin sonuçları kadar ciddidir.
Bu nedenle kariyerimizde başarıya giden yolda, daha dikkatli, daha güçlü ilerlemek için, kendimize iyi bakmalı, beslenmeye verdiğimiz önemi asla ikinci plana atmamalıyız.
Bu amaç doğrultusunda şirketimiz Tomurcuk Catering, Çankaya Öveçler’de, sizlere tam da ihtiyaçlarınız doğrultusunda, kaliteli, sağlıklı yemek hizmeti vermekten mutluluk duyar.