HÜNKAR BEĞENDİ TARİFİ

Written by

Kış gelmeye yakın, şöyle lezzetli bol proteinli herkesin vazgeçilmezi Türk ve Fransız mutfağı karışımı ile ortaya çıkan Hünkar Beğendi’nin tarifini sizlerle paylaşmak istedik. Tomurcuk olarak biz, İŞ’TE Sağlıklı Yemek sloganımızla hem Ankara Çankaya Öveçler’de bulunan restoranımız, hem de butik catering hizmetlerimizde mişterilerimizin beğenileri ve istekleri doğrultusunda haftada bir menümüze mutlaka Hünkar Beğendi’yi ekliyoruz.
İştahınızı açacak, misafirlerinizin gözünü dolduracak, beğendisi ile patlıcan sevmeyen çocuğunuzun da severek yiyebileceği Hünkar Beğendi’nin tarifini aşağıda bulabilirsiniz.

Malzemeler;
1 kg kuşbaşı et (dana veya kuzu tercihe bağlı)
5 adet patlıcan (bi kişi başına bir patlıcan olarak hesaplıyoruz)
2 çorba kaşığı un
250 gram tereyağ
1 litre süt
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tutam tuz
1 adet kuru soğan
3 adet biber
2 adet domates
1 çorba kaşığı salça

Yapılışı;
Öncelikle kuşbaşı etimizi kendini suyunu çekene kadar kavuruyoruz. Diğer taraftan patlıcanlarımızı közmatikte közlüyoruz ve kabuklarını soyup, küçük küçük doğruyoruz. Etimiz suyunu çektikten sonra biber ve soğan ile kavurup domates, salça ve baharatlarını ekliyoruz. Beğendi sosumuz için, tereyağımızı tencereye koyup unumuzu tatlı kokusu çıkıncaya kadar kavuruyoruz. Üzerine azar azar sütümüzü kıvamı oturana kadar ekliyoruz. Beşamelimiz olduktan sonra közlenmiş patlıcan ve baharatlarımız ekleyip, dibi tutmaması için karışıtırarak bir taşım kaynatıyoruz. Servis ederken beğendi sosumuzu tabağa yayıp üzerine sotemizi ekliyoruz, yanına da şehriyeli pirinç pilavımızı eksik etmiyoruz. Çok pratik bir yemek olmasa da herkesin beğeneceği, lezzetli bir sunum…