FIRINDA YUMURTALI ISPANAK

Written by

Hepimiz çocukluğumuzda Temel Reis’ten özenerek yedik ıspanağı. Temel Reis gibi güçlü olmak hepimizin hayaliydi tabii. Bu da annelerimize sebze yememiz için bi kolaylık getirdi. Maalesef ki sebze yemeyi ihmal ediyoruz çoğu zaman. Hızlı yemek, kebap türü bol yağlı et yemeklerine yöneliyoruz. Tomurcuk olarak biz, İŞ’TE Sağlıklı Yemek sloganımızla hem Ankara Çankaya Öveçler’de bulunan restoranımızın menülerinde hem de butik catering hizmetlerimizde sebze yemeği çeşitlerimizi arttırdığımız gibi çok fazla sevilerek tüketilmeyen sebzeleri lezzetlendirmeye çalışıyoruz. Butik Catering menümüze eklediğimizde müşterilerimiz yumurtalı ıspanak mı bunu burada kimse yemez dedi. Deneyin dedik sadece, kırmadılar denediler ve sonuçta bize bunu sürekli yapın dediler. Bu da bizim mutluluğumuz.
İştahınızı açacak, misafirlerinize hazırladığınız güzel bir sofraya çeşit katacak, çocuğunuzun da sevebileceği fırında yumurtalı ıspanak hem çok pratik hem de çok lezzetli.

Şimdi gelelim tarifimize;

Malzemeler;
10 kişi için;
5 bağ ıspanak
2 orta boy soğan
Karabiber
Pul biber
6 yumurta
Üzerine kapatacak kadar rendelenmiş kaşar

Yapılışı;
Öncelikle ıspanaklarımızı bir güzel yıkıyoruz. Biraz sıvı yağda soğanımızı ve ıspanaklarımızı kavuruyoruz. Biraz pul biber ve karabiberle tatlandırıyoruz. Ispanak piştikten sonra 6 yumurtamızı kırıp bir kapta çırpıyoruz. Üzerine rendelenmiş kaşarları da döktükten sonra fırına atıyoruz. Üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Afiyetle ve sağlıkla kalın…